Orbán Viktor: Régóta ismert a magyar álláspont Kirill pátriárka szankcionálásáról
A kormányfő magyarázkodása szerint a magyar álláspont ellen senki nem emelt szót az EU-csúcson, ezt azonban nem is tehették volna.
A kormányfő magyarázkodása szerint a magyar álláspont ellen senki nem emelt szót az EU-csúcson, ezt azonban nem is tehették volna.
Első hallásra meglepőnek tűnhet, hogy a magát békepártiként beállító magyar miniszterelnök egy nyíltan háborúpárti vallási vezetőt a vallásszabadságra hivatkozva vesz védelmébe és ezzel vétózna az EU-ban, pedig a történteknek bőven voltak előjelei. Olyan előjelek, amelyek túlmutatnak a sokat hangoztatott gazdasági érdekeken, és inkább egy ideológiai szövetségre emlékeztetnek Putyin és Orbán között.
Michael Gahler véleményét a Néppárt a hivatalos csatornáján is megosztotta.
Ma kellett volna véglegesíteni az olajembargót is tartalmazó büntetőintézkedéseket, de a magyar kormány vétót jelzett.
Május elején még arról beszélt a magyar kormányfő, hogy megengedhetetlen, hogy egyházi vezetőket szankcionáljanak.
Arra reagálva nyilatkozott az államtitkár, hogy az EU az ortodox egyház fejét, Kirill pátriárkát is szankciókkal sújtaná.
A szankciók legfrissebb körét nem úsznák meg a Kreml szóvivőjének, Dmitrij Peszkovnak a családtagjai sem.
Egy egész egyház eltartására elég vagyont gyűjtött össze, pályafutását valószínűleg még a szovjet titkosszolgálatnál, a KGB-nél kezdte, most pedig teljes mellszélességgel kiáll az Ukrajna ellen indított orosz agresszió mellett – ő Kirill pátriárka, az orosz ortodox egyház feje. Az egyházfő annyira belevetette magát a propagandába, hogy alighanem őt is rá fogják tenni az agresszió miatt nyugati szankciókkal büntetett orosz személyiségek listájára.
Az információs térben is komoly háború folyik Oroszország és Ukrajna között, s ott jobbak az esélyei az utóbbinak, mint a valódi csatatereken. A virtuális világban elért esetleges győzelem sordöntő lehet, hiszen ahogy nő az Ukrajna iránti szimpátia, úgy kaphat újabb segítséget, és szigorodhatnak az Oroszország elleni szankciók.
Az ukrajnai békéért imádkozott vasárnap az orosz hadsereg fő templomában Kirill pátriárka, az orosz ortodox egyház feje.
Kirill moszkvai pátriárka szerint, ami Ukrajnában történik, az túlmutat a politikán, az már "az emberi megváltásról" szól.
Az orosz ortodox egyházfő szerint majd az egyház gondozásba veszi a gyerekeket.
Európának hűnek kell maradnia keresztény gyökereihez, de nem lehetünk közömbösek a migránsok és menekültek sorsa iránt - áll Ferenc pápa és Kirill pátriárka közös nyilatkozatában.
Soha nem találkozott négyszemközt a katolikus és a jelenlegi legnagyobb ortodox egyház, az orosz vezetője, pénteken azonban ez megtörténik. Ferenc pápa és Kirill orosz pátriárka megbeszélésének helyszíne is jelképes: a havannai reptér tranzitvárójában ülnek le – mert az semleges terület. Az esemény erejét a létrejötte adja, áttörés nem várható.
Havannában kerül majd sor februárban Ferenc pápa és Kirill pátriárka "történelmi találkozójára".